salimara – peron vi [judasz iskariota; 2019]


salimara – bandcamp

salimara – facebook

iskariota.com

Zespół niesłusznie olany przeze mnie w ubiegłym roku. „Peron VI” leżał sobie nietknięty od chyba września.

Może okładka nie zachęciła, bo faktycznie średnio wygląda i średnio pasuje do muzyki. Ale chyba nie jestem aż tak prymitywny, żeby oceniać płytę po okładce. Tak czy siak, „Peronem VI” zająłem się dopiero teraz.

(o)(o)

Salimarę tworzą Marcin Karnowski i Anna Niestatek („dyrygentka Bydgoskiej Orkiestry Improwizowanej, współautorka instalacji dźwiękowych, poszukiwaczka indywidualnych, awangardowych form ekspresji wokalnej” – i ja mam recenzować dokonania takich ludzi?). Oboje snują „(…) muzyczną opowieść na temat wędrówki. (…) tworzą własny mikroklimat dźwiękowy przy pomocy niestandardowego instrumentarium akustycznego (handpan, hamgam, cymbały, shruti box, djembe, kalimba, perkusjonalia, głos), okraszając rzecz szczyptą elektroniki. Minimalizm i subtelne aluzje odsyłające do rozmaitych kierunków muzycznych, sprawiają, że twórczość duetu skutecznie umyka jednoznacznym klasyfikacjom” – czytamy u wydawcy „Peronu VI”, Judasza Iskarioty (fajna, oldskulowa strona).

O, właśnie. Oryginalne instrumentarium mogłoby pomóc wielu kapelom – nudnym i pozbawionym energii. Choć to może płonne nadzieje. W każdym razie, jak mawiał Eskimos z komiksu Tadeusza Baranowskiego: „Pomóc – nie pomoże, zaszkodzić – nie zaszkodzi”.

W zasadzie opis trafia w sedno, nie muszę się już produkować. Etno Karnowskiego i Niestatek może kojarzyć się – z powodu wokalu pani Anny – z The Magic Carpathians Project (nie jest to oryginalne skojarzenie, ale czego się po mnie spodziewać). Jest to jakiś trop, jeśli chodzi o Salimarę.

(o)(o)

Z przyjemnością wysłuchałem transowego etno Marcina Karnowskiego i Anny Niestatek, m.in. dlatego, że lubię zespoły wykorzystujące nieoczywiste instrumenty, ale nie tylko: to po prostu wciągający materiał.

Peron VI, podejrzewam, znajduje się w miejscu, do którego nigdy się nie wybiorę.

(o)(o)(o)(o)(o)(o)(o)(o)(o)(o)

3 myśli na temat “salimara – peron vi [judasz iskariota; 2019]”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: