>Gespenster


>

Duchy (Niemcy, Francja 2005;
reż. Christian Petzold).

Narracją filmu CHRISTIANA PETZOLDA rządzi melancholia i tajemnica. Tytułowymi duchami są tu ludzie z krwi i kości – ludzie wykorzenieni, zagubieni, płynący przez berlińską metropolię jak zjawy w poszukiwaniu utraconej tożsamości. Petzold napisał scenariusz „Duchów” razem z Harunem Farockim, wybitnym niemieckim artystą multimedialnym. Film był nominowany do Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie: krytycy przyjęli „Duchy” jako potwierdzenie wyjątkowo talentu Petzolda, dostrzegając jednocześnie wypływ jaki na reżysera wywarła późna, metafizyczna twórczość Krzysztofa Kieślowskiego.” – Ale Kino!


Niezły bełkot.

Film niemiecki nie musi się kojarzyć źle, bo np. może był łączony z osobą Wernera Herzoga. Jednak „Duchy”, w których przecinają się drogi matki, która straciła dziecko, oraz dwóch dziewczyn: złodziejki i wychowanki sierocińca, są opowiedziane z zaiste teutońską subtelnością. „Ale Kino!” reklamowało ten film jako „thriller metafizyczny”. Idąc tym tropem, „Słoń” van Santa jest filmem przyrodniczym.
[2/6]

Jeden komentarz na temat “>Gespenster”

  1. >Jak dla mnie nie ma w tym filmie ani jednego ducha, a metafizyki w nim tyle co w empiryzmie, pozytywizmie, scjentyzmie czy sceptycyzmie… ha, ha Nic mnie w tym filmie nie zachwyciło, co więcej zastanawiam się, jak udało mi się na nim wytrwać do końca.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: